chemicke ošetrovanie zemiakov
22. 8. 2010
Ochranu hľúz a porastov zabezpečíme správnou agrotechnikou. Na jar sadivo moríme prípravkami na báze mankozebu, čím znížime počet chorých a zvýšime vyrovnanosť zemiakového sadiva. Sadivové zemiaky nekrájame, sadíme ich napučané, neskôr a do správnej hĺbky.
Zvinutka zemiaková. Typickým príznakom je zviňovanie listov zdola hore pozdĺž hlavnej žily, ktorá sa v čase nákazy prejavuje na stredných a dolných listoch. V druhom roku sú príznaky výraznejšie a okrem nich sa vyskytuje zhrubnutie, tuhnutie a celkové zakrpatenie rastliny.
Čiarkovitosť zemiaka. Patrí medzi ťažké vírusové choroby. Znižuje úrodu o 60- 70%. Listy odumierajú a zostávajú visieť na nitkách pletiva. Choroba môže mať ľahšiu alebo ťažšiu formuMokrá hniloba. Pôvodcom je baktéria Erwinia carotovora. Za vlhkého počasia dolné listy žltnú a stonky, ktoré ľahko z pôdy vytiahneme, sú čierne. Hľuzy uskladnené pri teplote nad 6˚C majú na povrchu hnilobné ostrovčeky.
Ochranu sadivových zemiakov proti uvedeným chorobám zabezpečíme správnym hnojením, včasnou výsadbou predklíčeného sadiva a dobre zapojenými porastami. Chemické negatívne výbery robíme až do nasadzovania hľúz. Prvý zásah uskutočníme pri výške porastu nad 0,20 m. Vošky musíme zničiť pred použitím chemického negatívneho výberu. Zemiaky určené na rozmnožovanie moríme prípravkami s účinnou látkou mankozeb.
Rakovina zemiakov. Pôvodca je Synchytrium endobioticum.
Ochranné opatrenia uskutočňujeme podľa smerníc MPVž 1. 7. 1967. Proti zisteným biotypom postupujeme v zmysle opatrení určených pre jednotlivé dediny.
Pleseň zemiaková. Pôvodca choroby je huba Phytophthora infestans. Príčina príznakov a sčernenie hľúz súvisí s presunom dusíkatých látok do hľúz, čím prirodzená odolnsť rastliny voči patogénu klesá. Naopak, nočné teploty pod 10˚C bránia rozvoju choroby. Nebezpečenstvo napadnutia zemiakov v našich podmienkach trvá od polovice júla do polovice augusta.
Pri pozorovaní plesne zemiakovej sledujeme stupeň napadnutia vňate. Na každej rastline určíme percento listovej plochy pokrytej škvrnami alebo odumreté v dôsledku choroby. Skoré zemiaky určené na konzum ošetrujeme bez zisteného stavu ochorenia v južných oblastiach okolo 15. Júna a v severných oblastiach o niekoľko dní neskôr. Ostatné porasty ošetrujeme podľa signalizácie. Prvýkrát postrekujeme za 7- 14 dní po signalizácii podľa priebehu počasia a stupňa nebezpečenstva.
Na prvé postrekovanie použijeme organické fungicídy (mankozeb), ktoré majú preventívny charakter. Ďalšie postreky robíme po 7- 14 dňoch. Ak použijeme kombinované fungicídy, stačia dva postreky.
AGROVITAL (prírodný terpén- je vode emoľgovateľný koncentrát s obsahom účinnej látky di-1-p-mentén (pinolén)) má pozitívny vplyv, ak sa používa spolu s fungicídmi proti plesni zemiakovej. Zásadne sa odporúča jeho použitie v podmienkach umelej závlahy, alebo vo vlhkom, zrážkovom roku. Rovnako sú účinnejšie aj insekticídy na báze pyretroidov, organofosfátov, ale aj biopreparáty (Bac. Thuringiensis) proti pásavke zemiakovej. Po aplikácii hmyz prestáva okamžite s príjmom potravy. Ošetrenie agrovitalom 14 dní pred a po kvete zemiakov (prípadne s inými prípravkami) má výrazný vplyv na tvorbu generatívnych orgánov.
choroba zemiakov
(Anna, 6. 7. 2020 12:18)